Çift danışmanlığında, çift ve evlilik ilişkilerinde yaşanan uyum sorunları, çatışmalar, aldatma, boşanma ve/veya ayrılma, evlilik öncesi yaşanan kaygılar, çiftlerden birinin ya da ikisinin de hayatında yaşanan değişimlere uyum sağlama, kronik hastalıklar, alkol ve madde kullanımı, kayıp ve yas gibi pek çok sorun ele alınabilir.

Çift ve Evlilik Danışmanlığı

Çift ve Evlilik Danışmanlığı

Çift ve evlilik danışmanlığında ilişki bir sistem olarak görülür ve yaşanan sorunlar bu sistem içinde anlamlandırılır.

Çiftin ilişki dinamiklerinin ele alınmasıyla ilişkideki ve iletişimdeki doyumu arttırırken, her iki kişinin kendi bireysel potansiyellerini de fark edip geliştirebilmelerini hedefler. Çift ilişkisi yaşayan bir sistemdir. Bu sistemin unsurlarından birinde yaşanan değişim bütün sistemi etkiler. Bireysel danışmanlıktan farklı olarak, çiftin ikisi de seansta bulunur ve birbirleriyle etkileşim içindedirler. Bunun yanı sıra bireysel görüşmelerde de kişilerin yaşadığı ilişki sorunlar, çözümlenemeyen kişiler arası çatışmalar ve aileyle geçmiş yaşantılara uzanan geçmiş kökenli sorunlara değinilebilir.

 

 

Mesleki Sınırlar
Merkezimizde sadece psikolojik danışmanlık hizmeti verilmektedir.

• Psikiyatrik bir tanı olasılığı var ise,

• İlaç tedavisi veya başka bir medikal tedavi gerektiren psikiyatrik bir sorun tespit edilirse,

• Uygulanan seansın yanında ilaç tedavisinden de yararlanmak olası ise,

• Kişinin kendisine veya bir başkasına zarar verme durumu veya olasılığı varsa,

• Psikiyatrik bir atak veya kriz söz konusuysa,
Kişiyi değerlendirmek ve güvenilir bir psikiyatri merkezine yönlendirmekte yükümlüyüz. İlk değerlendirme görüşmesi sonrasında kullandığımız seans yöntemlerinin kişinin yaşadığı sorun için uygun olmadığı veya faydalı olmayacağı tespit edilirse, bunu başvuru sahibine açıklamak ve kendisi için en uygun uzmanlığa yönlendirmekle yükümlüyüz.