0-1 yaş Bebek Bakımı ve Gelişimi Danışmanlığı

Hoş Geldin Bebek Programı

Anne baba adayları için 0-1 yaş bebek bakımı ve gelişimini tüm detaylarıyla anlatan destek programıdır. Hoş Geldin Bebek Programı; Uzman Pedagog Seçil Özcan tarafından İngiltere’de uygulanan programlarının ülkemize adapte edilmiş şeklidir. Hoş Geldin Bebek Programı’na, hamileliğinin 4.ayını doldurmuş anneler ya da çift olarak anne babalar katılıyor. Karşılıklı etkileşime dayalı olan program, her biri yaklaşık 2 saat süren toplam 4 grup buluşmasından oluşuyor.

Programda Yaşamın İlk Bir Yılında;

  • Anne – babanın psikolojik olarak hazır bulunuşluğu
  • Bebekte güvende ve değerli olma hislerinin oluşturulması,
  • Bebekle ebeveyn arasında sağlıklı bir bağ kurulması,
  • Bebeklerin oyun terapisi ile sosyo-duygusal ve zihinsel gelişiminin desteklenmesi
  • Bebeklerin ağlama nedenleri ve ağlamaya müdahale yöntemleri,
  • Bebeklerde uyku düzeni oluşturma yöntemleri ve bebek bakımı
  • Bebeklerin açlık, doymuşluk ve beslenme ilişkisi ile ilgili her konu konuşuluyor.

Ayrıca, programın devamı olarak ailelere bebekler doğduktan sonra “Biz Büyüyoruz” başlığı altında aylık mektuplar gönderiliyor. Bu mektuplarda bebeklerin aylık gelişimsel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış ebeveyn-bebek ilişkisi ve o aya ait bebek gelişimi bilgileri yer alıyor. Mutlu, sevecen ve karşılıklı olarak zevk alınan bir ebeveyn bebek ilişkisini teşvik eden Hoş Geldin Bebek Programı’nın içeriğini aşağıda bulabilirsiniz.

YouTube Kanalımızdan

Hoş Geldin Bebek Programı; Uzman Pedagog Seçil Özcan tarafından İngiltere’de uygulanan programlarının ülkemize adapte edilmiş şeklidir.

Tüm videolarımız izlemek için lütfen YouTube Kanalımızı Ziyaret ediniz.

1.Buluşma

Anne – Baba Oluyorum
Her kadının ve her erkeğin anne baba olmak konusundaki yaklaşımı kendine özgüdür. Bu modülde anne baba adaylarının ebeveyn olmak ve bebeklerle ilgili inanışları tartışılıyor. Böylece, anne baba adayları bebek sahibi olmanın getireceği değişiklikleri gerçekçi beklentilerle karşılamayı başarıyor ve anne baba olarak kendine güven hissini pekiştiriyor.

Anne baba olmanın eş ilişkimizi nasıl etkileyeceği, bebekle kurulacak güvenli bağlanmanın nasıl olacağını konuşuyoruz.

 

2.Buluşma

Bebeğimin Gelişim Alanlarını Destekliyorum

İnsanın beyin gelişiminin %70″i yaşamın ilk bir yılında tamamlanır. Zihinsel gelişim adına bu kritik dönemde bebeklere doğru uyaranlar sunmak çok önemlidir. Bu modülde bebeklerde zihinsel gelişimi desteklemenin en etkin yolu olan 5 duyuyu uyaran oyunlar konuşulur. Bu dersin sonunda anne baba adayları bebekle oyunun ve bebeklik döneminde zeka gelişiminin tüm ayrıntılarını öğrenir.
Ayrıca bebeğe düzenli uygulanan masajların, bebeğin dil gelişimini, zihinselgelişimini ve duygusal gelişimini desteklediği araştırmalarca kanıtlanmıştır.

 

3.Buluşma

Yeni Bir Dil Öğreniyorum

Yapılan araştırmalar bebeklerin belli yüz ifade ve jestlerini belirli ihtiyaç ve duygularla eşleştirebilmemizi sağlamıştır. Bu ders anne babalara, bebeklerinin sergilediği ipuçlarını-ilgili olma, ilgiyi kesme, açlık ya da doymuşluk- anlamayı ve bu ipuçlarına doğru şekilde cevap vermeyi öğretir. Böylece, anne babalar bebeklerinin istek ve ihtiyaçlarını daha rahat karşılar, bebeklerine daha kolay uyum sağlarlar. Ayrıca bu modülde anne baba adayları, ebeveyn-bebek ilişkisi bakımından büyük rol oynayan beslenme etkileşimini başarılı ve keyif verici bir şekilde sürdürmenin yöntemlerini öğrenirler.

 

4.Buluşma

Mışıl Mışıl Uyumak Bebeğimin En Doğal Hakkı

Bebek bakımı açısından en önemli konu uyku düzeninin oluşturulmasıdır. Uyku düzeni oturmuş bir bebek, beslenmenin verimli olması ve iletişim kurma kapasitesinin artması gibi pek çok açıdan avantajlıdır. Ayrıca, gece uykusu bebeklerde beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Uyku düzeni olan bebekler öğrenmeye daha açık ve meraklıdırlar. Düzenli uyuyan bebeklerin anne babalarıyla ilişkileri daha güçlü ve huzurlu olacaktır.

BU PROGRAMDA, DOĞUM SONRASI ÇOCUĞUNUZA GELİŞİM ÖLÇEĞİ
UYGULANARAK, ÇOCUĞUNUZUN GELİŞİM ALANLARINA YÖNELİK
BİREYSEL OLARAK BİLGİ VERİLECEKTİR.

1.Buluşma

Her kadının ve her erkeğin anne baba olmak konusundaki yaklaşımı kendine özgüdür.

2.Buluşma

İnsanın beyin gelişiminin %70″i yaşamın ilk bir yılında tamamlanır.

3.Buluşma

Bebeklerin belli yüz ifade ve jestlerini belirli ihtiyaç ve duygularla eşleştirebilmemizi sağlamıştır

4.Buluşma

Bebek bakımı açısından en önemli konu uyku düzeninin oluşturulmasıdır.